טיפול פרא-רפואי התפתחותי בילדים (שאינו טיפול פסיכולוגי-ריגשי)

ריפוי בעיסוק (ראשי תיבות: רב"ע, באנגלית Occupational Therapy), הוא מקצוע פרא-רפואי-שיקומי-חינוכי, הנמנה עם קבוצת מקצועות הבריאות, ומתמקד בעיסוקים שונים של אנשים שעשויים לסייע לרווחתם הפיזית והתפתחותית ולשפר את איכות חייהם.

ריפוי בעיסוק מסייע לאנשים בעלי הפרעה בתפקוד עקב לקות התפתחותית, פיזית, נפשית, קוגניטיבית או תקשורתית, לחיות חיים עצמאיים במשפחה ובחברה עד כמה שניתן.

ריפוי בעיסוק התפתחותי עוסק בטיפול ושיקום לילדים. הוא מתמקד במגוון העיסוקים המבוצעים על ידי המטופלים בהתאם לגילם: מיומנויות משחק ויכולות למידה התואמות את הגיל. בנוסף, ריפוי בעיסוק מטפל במגוון רחב של קשיים גופניים, התפתחותיים ותפקודיים, כגון: אחור או עיכוב התפתחותי, הפרעת קשב וריכוז, לקויי למידה, הפרעת תקשורת, קשיים במוטוריקה גסה ועדינה, קשיים תפיסתיים, קשיי למידה וריכוז, קשיי התארגנות, קשיים תחושתיים ועוד.

קלינאות תקשורת (באנגלית: Speech Therapy), היא מקצוע פרא-רפואי שיקומי-חינוכי הנמנה עם קבוצת מקצועות הבריאות ומתמקדת באבחון וטיפול בקשיי שפה ודיבור.

קלינאות תקשורת התפתחותית עוסקת בטיפול ושיקום לילדים הסובלים מאחור או עיכוב בהתפתחות השפה והדיבור, קשיי היגוי, הפרעה בתקשורת, הפרעות בשמיעה צרידות, גמגום, לקויות למידה הפרעת קשב וריכוז ועוד.

  • הן ריפוי בעיסוק והן קלינאות תקשורת התפתחותיים מלווים בהדרכת הורים. הדרכת הורים הנה חלק מרכזי וחשוב בתהליך הטיפולי ונותנים לעיתים בפגישות משותפות (דיאדיות) בין הורה לבין הילד ולעתים במפגשי הדרכת הורים נפרדים.
  • הן בריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת נדרש אבחון מקצועי ספציפי לתחום על-מנת לתכנן ולהטוות את הטיפול באפן מדוייק ובהלימה לצרכי המטופל. המרפא/ה בעסוק או קלינאי/ת התקשורת יחזרו על האבחון באפן תקופתי, על-מנת להעריך את התקדמות הטפול ולתכנן את המשכו.
מ.י.ת.ר מ.י.ת.ר